Pielęgnacja niemowląt

Każdy początkujący rodzic zastanawia się, czy uda mu się odpowiednio zadbać o pielęgnację swojego maleństwa. Nie można zaprzeczyć, że pielęgnacja niemowlęcia to spore wyzwanie. Wymaga maksymalnej uwagi, przemyślanych kroków, a przy tym dużej dawki delikatności. Istnieje kilka ważnych zasad w higienie niemowląt, które każdy rodzic powinien poznać. Pomoże to uniknąć często bardzo podstawowych błędów, które mogą jednak stać się z czasem przyczyną poważnych stanów chorobowych dziecka. Oto zasady pielęgnacji, o których nie można zapominać.

Przede wszystkim codzienna kąpiel powinna stać się rytuałem. Nie tylko pozwala ona utrzymać maluszka w czystości, ale gwarantuje mu również lepszą odporność i pomaga zapobiec rozwojowi bakterii. Pot i brud stanowią idealne warunki do ich namnażania, a to stwarza ryzyko infekcji. Przy kąpieli należy również pamiętać o umyciu główki dziecka. Do kąpieli powinno się stosować tylko i wyłącznie kosmetyki, które są przeznaczone dla niemowląt. Najlepiej, jeśli informacja o tym jest umieszczona na opakowaniu. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż kosmetyki przeznaczone dla starszych dzieci zawierają więcej barwników i substancji zapachowych, które mogą podrażniać wrażliwą skórę niemowląt. Ponadto kąpieli niemowlęcia nie potrzeba stosować wielu kosmetyków. Wystarczy jeden, którym można umyć zarówno główkę jak i ciało maluszka. Podczas kąpieli należy myć ciałko niemowlęcia bardzo delikatnie, a przy tym niezwykle dokładnie.

Myjąc główkę trzeba pamiętać również o miejscach za uszami. Płyn do kąpieli nanosi się na główkę jednokrotnie i w bardzo małej ilości. Myjąc główkę należy uważać , aby nie podrażnić oczu dziecka, ani nie wlać wody do uszu, a jednocześnie zadbać o to, by główka była odpowiednio chroniona. Dobrze jest podłożyć pod główkę miękką gąbkę, aby w razie gwałtownych ruchów dziecka nie doszło do uderzenia. Jeśli u niemowlęcia wystąpiła ciemieniucha, należy po kąpieli przeczesać włoski miękką szczoteczką, aby pozbyć się łusek tworzonych przez zaschnięty łój- efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych dziecka w czasie, gdy wydalane są pozostałości hormonów matki. Ciemieniucha jest zjawiskiem naturalnym, które po pewnym czasie mija. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja i codzienne mycie główki dziecka. Nie jest powodem do niepokoju.

Szczególną uwagę należy poświęcić również fałdkom skórnym dziecka. W pachwinach, łokciach,kolanach, na szyi i pod paszkami mogą bowiem powstawać charakterystyczne krostki-tak zwane potówki, będące skutkiem zatkania porów. Najczęściej przyczyną jest przegrzanie. Gruczoły potowe tracą wówczas zdolność do schładzania ciała, co skutkuje pojawieniem się potówek najczęściej w miejscach na ciele, w których skóra nie może swobodnie oddychać, na przykład z powodu zbyt ściśle przylegającego ubranka. Należy zatem dziecko ubierać lekko, aby zapobiec przykremu w skutkach przegrzaniu. Jeśli potówki już wystąpią należy potraktować je specjalnie do tego celu przeznaczoną zasypką i odstawić na jakiś czas oliwkę, która może pogorszyć stan skóry zatykając ujścia gruczołów potowych. Gdyby dochodziło jednak do powstawania coraz większej ilości krostek, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci stosowanie odpowiednich środków… od przemywania skóry osuszającymi roztworami po antybiotyki, które niekiedy są konieczne, by zapobiec rozwojowi poważniejszej infekcji skóry.

Przy kąpieli chłopca należy bacznie obserwować jego genitalia. W porę zauważone nieprawidłowości często są możliwe do wyleczenia. Nie należy ich bagatelizować, jak również nie należy wpadać od razu w panikę, gdyż pewne zjawiska są całkowicie normalne u niemowląt. Przykładem może być napletek sklejony z żołędzią. Jest to zjawisko typowe dla noworodków. Napletka nie można odciągać na siłę, gdyż mogłoby to spowodować powstawanie blizn i stanów zapalnych, a jednocześnie jest to dla małego chłopca bardzo bolesne. W pierwszych latach życia napletek oddziela się od żołędzi samodzielnie, nie potrzebna jest interwencja. Ważne, aby można go było delikatnie odsunąć na tyle, by widoczne było ujście cewki moczowej. Jeśli jednak sklejony z żołędzią napletek jest przyczyną stanów zapalnych, należy skonsultować się z lekarzem. Interwencja pediatry jest również konieczna w przypadku stulejki, która utrudnia oddawanie moczu, jak również wtedy, gdy moszna jest obrzęknięta i pod koniec dnia zwiększa swoje rozmiary, albo kiedy nie wyczuwamy jednego lub obu jąder w mosznie. Oprócz obserwacji należy zwrócić uwagę na sposób mycia chłopięcych genitaliów. Należy zacząć od delikatnego przemycia okolic prącia, najlepiej odpowiednim dla niemowląt płynem do higieny intymnej. Na koniec myjemy mosznę, robiąc to możliwie najbardziej delikatnie, gdyż są to bardzo wrażliwe obszary na ciele. Podczas kąpieli dziewczynki należy natomiast delikatnie rozchylić wargi sromowe i przemyć je ruchem od przodu do tyłu. Podobnie postępujemy przy zmianie pieluszki, kiedy przecieramy te okolice nawilżającymi chusteczkami. Ma to zapobiec przedostaniu się bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy, co mogłoby spowodować jej stany zapalne. Aby uniknąć podrażnień w okolicy genitaliów, które zdarzają się dość często, należy po kąpieli, jak i przy każdorazowej zmianie pieluszki zastosować krem z pantenolem i cynkiem, który zapobiegnie powstawaniu podrażnień. Musi to być jednak bardzo cienka warstwa kremu. Stosuje się go zarówno w pielęgnacji genitaliów chłopca jak i dziewczynki.

Istotna jest również pielęgnacja pępka. Przy okazji kąpieli należy do odkażać delikatnie mydłem dla niemowląt, a następnie- co jest niezmiernie ważne-dokładnie wysuszyć. Zapobiegnie to zakażeniom.

Po kąpieli należy dokładnie spłukać kosmetyk z główki i ciała dziecka, uważając, by we wspomnianych fałdkach skórnych nie pozostawały jego resztki. Przechodzimy do osuszania skóry dziecka. Ważnym jest aby nie pocierać wówczas skóry ręcznikiem, ale delikatnie oklepywać. Skórę należy osuszyć niezwykle precyzyjnie, a przede wszystkim należy zadbać o to aby idealnie suche były fałdki skórne i miejsca za uszami. Dopiero, kiedy skóra jest idealnie sucha, można maluszka ubrać.

Kłopotliwą czynnością w pielęgnacji niemowląt jest również obcinanie paznokci. Należy codziennie oceniać ich długość i obcinać je, jeśli są zbyt długie i dziecko mogłoby się podrapać. Do obcinania małych paznokci używamy specjalnie do tego celu przeznaczonych nożyczek o zaokrąglonych końcach, które zawsze przed użyciem należy zdezynfekować. Paznokcie obcinamy na prosto i niezbyt krótko. Jeśli maluch jest zbyt energiczny, można mu obciąć paznokcie, kiedy śpi.

Elementem codziennej higieny powinno być również przemywanie oczu niemowlęciu. Używamy w tym celu dwóch wacików zwilżonych przegotowaną, ostudzoną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Przemywamy każde oczko od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Pielęgnacja noska dziecka nie wymaga specjalnych zabiegów, gdyż oczyszcza się on samodzielnie. Nie można wkładać do noska zrolowanych wacików, co mogłoby podrażnić błonę śluzową. Jeśli jednak zaobserwujemy nadmiar wydzieliny z noska należy użyć do jej usunięcia specjalnej gruszki.

Oczyszczając uszka, nie wolno stosować patyczków. Niesie to bowiem ryzyko uszkodzenia przewodu słuchowego, wepchnięcia wydzieliny zbyt głęboko, a nawet pęknięcia błony bębenkowej. Aby utrzymać uszka w czystości, wystarczy umyć małżowinę uszną z zewnątrz. Zbyt duży nadmiar woskowiny usuwa się stosując specjalne spraye rozmiękczające ją i umożliwiające jej swobodne usunięcie bez zbyt głębokiej penetracji ucha.
Treści zamieszczone na stronie są wyrazem prywatnych opini autora i nie mogą zastąpić porady medycznej
Copyright © 2009 - 2011 dlanoworodka.pl