Karmienie dziecka piersią

Jednym z większych nieporozumień dotyczących karmienia piersią jest obiegowa opinia, że każdej mamie powinno przychodzić to naturalnie. Jeżeli jesteś mamą po raz pierwszy, do czasu nabrania pewnej wprawy, karmienie piersią noworodka może wydawać się jednak trochę skomplikowane. Nie ma się jednak czego bać. Wystarczy wiedzieć jak się do tego zabrać.

Znajdowanie wygodnej pozycji do karmienia

Zanim zaczniesz karmić, dobrze jest rozejrzeć się wokoło.Wiele mam lubi siadać w wygodnym fotelu lub na krześle z oparciami na łokcie. Podnóżki i poduszki mogą zapewnić dodatkowe wsparcie (niektóre mamy polecają specjalne półokrągłe poduszki do karmienia). Niezmiernie istotnym zarówno dla Ciebie jak i dziecka jest znalezienie wygodnej pozycji do karmienia . Przedstawimy dla Was parę popularnych pozycji do rozważenia.

Kołyska - pozycja klasyczna

pozycja klasyczna karmienia Jest to często pierwszy sposób trzymania dziecka do karmienia, który mamy stosują zaraz po porodzie. Na wstępie, umieść główkę dziecka w zagięciu swojego ramienia, z noskiem naprzeciwko sutka. Użyj dłoni tej ręki do potrzymania dziecka od spodu. Obróć dziecko na bok, tak aby było brzuszkiem przy twoim brzuchu. Następnie przysuń dziecko do piersi. Możesz przytrzymywać pierś drugą ręką.

Krzyżowo-Kołyskowy chwyt

pozycja krzyżowa Pozycja do karmienia podobna do "kołyski" ale ręce ułożone są inaczej. Zamiast przytrzymywać główkę dziecka w zgięciu ramion, użyj dłoń tej ręki do podtrzymania piersi. Drugą rękę podłóż pod plecki dziecka. Przytrzymaj główkę, szyję i ramię dziecka umieszczając dłoń pod podstawą główki dziecka z kciukiem i palcem wskazującym na wysokości uszu dziecka. Tak jak w pozycji kołyskowej, dziecko będzie ułożone brzuszkiem do twojego brzucha. Krzyżowo-kołyskowa pozycja pozwala Tobie mieć większą kontrolę nad tym jak dziecko trzyma pierś (patrz poniżej). Wiele mam zauważa że przy tej pozycji są w stanie skłonić dziecko do trzymania piersi głębiej.

Leżąca pozycja na boku

karmienie na leżąco To ułożenie jest wygodne dla mam które miały cesarskie cięcie ponieważ dziecko nie uciska na podbrzusze mamy. Karmienie w tej pozycji jest to również dobrym sposobem aby trochę odpocząć. Zaczynamy od położenia na boku siebie i na przeciwko siebie dziecka. Dziecko powinno być ułożone w ten sposób aby miało sutek przy nosku. Użyj ramienia od dołu aby przytrzymać plecy dziecka. Aby pomóc ulokować się maleństwu, możesz też umieścić za jego plecami zwinięty koc a ręką podtrzymywać własną głowę. Możesz przytrzymywać pierś drugą ręką.

Boczna - spod pachy

boczna pozycja do karmienia dziecka Jest to również zalecana pozycja dla mam które rodziły przez cesarskie cieńcie. Dobra także dla mam z dużymi piersiami lub małymi dziećmi. Ułożenie to ułatwia dziecku pobieranie mleka - dobra dla mam z silnym upływem mleka. Aby uzyskać tą pozycję, umieść poduszkę obok Ciebie. Przytrzymaj dziecko przedramieniem, używając wewnętrznej strony dłoni tej samej ręki do podtrzymania szyi i "zagnieżdżenia" dziecka blisko twojego boku. Stopy i nogi dziecka powinny znajdować się pod twoim ramieniem. Przystaw dziecko do piersi.

Przystawianie dziecka do piersi. Trzymanie piersi

Gdy dziecko jest już prawidłowo ułożone, dopilnuj aby trzymało właściwie pierś:

1. Aby zachęcić dziecko do otworzenia buzi, delikatnie przesuń sutek od środka dolnej wargi do podbródka dziecka.
2. Gdy dziecko otworzy szeroko buzie z językiem na dole, szybko przysuń dziecko do piersi (nie pierś do dziecka). Dziecko powinno wziąć do buzi tyle otoczki ile tylko możliwe, przy czym więcej otoczki powinno pozostać widoczne przy górnej wardze.
3. Usta dziecka podczas karmienia powinny być otwarte szeroko a język na dole.
4. Podtrzymuj pierś dłonią, umiejscawiając kciuk na górze a pozostałe palce na dole, jednocześnie trzymając palce w odległości umożliwiającej dziecku chwycenie wystarczająco duży obręb otoczki.
5. Dopilnuj aby nos dziecka prawie dotykał twojej piersi (nie uciskając na nią), wargi były wywinięte na zewnątrz. Powinnaś widzieć i słyszeć jak dziecko przełyka. (Wyraźne są ruchy szczęki dziecka a nawet ucha i skroni).

Jeżeli dziecko jest poprawnie przyłożone do piersi, możesz odczuwać 30-60 sekundowy ból piersi (spowodowany przez wciągniecie sutka i otoczki do buzi dziecka). Po tym czasie ból powinien się zmniejszyć i odczuwalne będą tylko pociągnięcia podczas ssania. Jeżeli odczuwasz dalej ból, przerwij karmienie i ułóż ponownie dziecko przy piersi.

Dziecko powinno 4 do 5 razy zassać pierś, po czym zrobić 5-10 sekundową przerwę. Liczna ssań zwiększy się wraz ze wzrostem ilości mleka. Gdy mleko zacznie płynąć wolniej, wzór ssań zmieni się prawdopodobnie na 3-4 ssań i przerwę trwającą dłużej niż 10 sekund.

Większość dzieci wypuszcza pierś sama. Jeżeli twoje dziecko nie wypuszcza piersi a ssanie ogranicza się tylko do przodu buzi, możesz wsunąć swój palec z boku ust dziecka (pomiędzy dziąsła) i obrócić go o 1/4 aby przerwać ssanie. Następnie weź dziecko do odbicia i kontynuuj karmienie na drugiej piersi.

Jeżeli Twoje dziecko uporczywie chwyta pierś niewłaściwie (ssa tylko sutek i nie bierze wystarczająco dużo otoczki do ust), prawdopodobnie będziesz czuła dyskomfort podczas karmienia. Niektóre mamy mówią wtedy o bolesnym uczuciu szczypania podczas karmienia dziecka.

Dzieci które mają tendencje do niewłaściwego trzymania piersi często będą zasypiały przy piersi i mogą być niezadowolone z powodu niewystarczającej ilości mleka. Gdy tak jest w Waszym przypadku, przerwij karmienie i ułóż dziecko przy piersi ponownie (aby w buzi miało sutek i otoczkę).

Skonsultuj się z pediatrą dziecka lub zasięgnij porady w pogotowiu laktacyjnym jeżeli:
  • nie jesteś w stanie nakarmić dziecka bez odczuwania ciągłego bólu
  • twoje dziecko regularnie śpi przy piersi
  • karmisz dziecko ale po zakończeniu karmienia wydaje się ono być niezadowolone

Skąd mam wiedzieć, że dziecko dostaje wystarczająco dużo pokarmu

Pieluchy dziecka są doskonałym wskaźnikiem czy dziecko karmione piersią dostaje tyle pokarmu ile potrzebuje. Ponieważ pierwsze mleko jakie noworodek dostaje (tak zwana "siara) jest skoncentrowane, dziecko może mieć tylko jedną lub dwie mokre pieluchy dziennie. Jest tak aż do czasu gdy mleko nabierze zwykłej konsystencji (co następuje zwykle około 3-4 dni po porodzie). Po czterech dniach znakami dobrze najedzonego dziecka są:

Dziecko karmione piersią dostaje wystarczającą ilość pokarmu również, jeżeli :

Ssanie dla przyjemności

Jeżeli twoje dziecko zdaje się dostawać wystarczającą ilość mleka, ale kontynuuje ssanie od godziny lub dłużej, twój maluszek może być raczej przy piersi dla komfortu niż pokarmu. Skąd o tym wiedzieć?

Gdy twoje dziecko jadło energicznie, jest dalej przy piersi ale:

Jeżeli takie, nie związane z głodem, zachowanie wykazuje Twoje dziecko, możesz spróbować dać mu kciuk lub część dłoni do ssania. Możesz rozważyć także podanie wtedy smoczka. Pamiętaj jednak, że wczesne podawanie smoczka może utrudniać dalsze karmienie dziecka piersią. Podawaj smoczek gdy jesteście już dobrze przyzwyczajeni do karmienia piersią (zwykle po 1 miesiącu).

Po tym czasie, można wprowadzać butelkę i smoczek. Nawet wtedy może to jednak wywołać u dziecka niepewność co do postępowania z sutkiem - co podważy twoje wysiłki związane z karmieniem piersią. Inną obawą przy używaniu w tej sytuacji smoczka jest to, że dziecko jest naprawdę głodne i rzeczywiście potrzebuje karmienia.

Dobre samopoczucie przy karmieniu piersią

Karmienie piersią może być jednym z bardziej wymagających ale też wynagradzających doświadczeń jakie będziesz miała jako matka. Gdy przyzwyczaisz się trochę do karmienia, możesz próbować innych pozycji lub modyfikować cztery podstawowe. Eksperymentuj z różnym ułożeniem aż znajdziesz pozycję, która pozwoli dziecku z powodzeniem się najeść a Tobie czuć się wygodnie. Ty i dziecko szybko przekonacie się że karmienie może być świetnym, relaksującym sposobem na budowanie między wami więzi.
ja karmie przez kapturki ale wolalabym zeby dzidzius ssal brodawke a barzo sie denerwuje przy tym jak mam prubowac?

nadia, 2012-06-29


boje sie karmienia piersią

oli, 2012-06-27


Brodawek nie wolno smarowac oliwka, jesli nie wymyjemy dokladnie piersi to dzidzia bedzie zlizywac resztki oliwki! Najlepiej wlasnym mlekiem smarowac brodawki i wietrzyc caly czas, zeby sie goily.

ShooShoo, 2012-03-08


moja córa ma 3 tygodnie. wczoraj siedziała przy cycku calusieńki dzień, ale przynajmniej w nocy mnie nie budziła i się wyspałam. mój partner już mi kazal iść do lekarza żeby sprawdzili czy ona nie jest przypadkiem głodna. ja uważam że on przesadza, ale tak szczerze to nadal nie wiem skąd mam wiedzieć czy w moim mleku jest wszystko czego ona potrzebuje. no nie wiem. ale jedno jest pewne..dziś ona jest szczęśliwa. no więc chyba wszystko jest jak powinno być.

marta, 2011-12-14


ja karmie piersią w pierszym miesiacu dokarmialam butelko ale teraz w drugim moi synio juz niechce butelki tylko woli piers jestem zalamana bo wolala bym zeby jadl tez butelke

berta, 2011-11-05


karmic czensto imasowac brodawki nailepiei oliwkoaneta

Aneta 2011.11,10, 2011-10-10


Ja mam blizniaki karmie piersia i dokarmiam butelka a moi chlopcy rosna zdrowo wiec mysle ze niema problemu zeby dokarmiac butelka.

magda30-07-2011, 2011-07-30


Odstawilam butelke i przeszlam na wylacznie karmienie piersia. Bylo ciezko...ale sie udalo

Magda, 2011-06-20


Ja mam małe brodawki i ściągam mleko do butelki. Kapturki używam sporadycznie.

mama, 2011-04-08


Ja karmię przez kapturki już 2,5 m-ca i rewelacja :) sama przyjemność i mała nie ma problemu z piciem czegokolwiek z butelki :) bo skoro jest przyzwyczajona do gumowego kapturka to i smoczka z butelki też ciągnie

Angelika, 2010-12-17


używać kapturki a jak nie pomogą to odciągać i dawać butelką..

Gabi, 2010-06-02


Znam dwa takie przypadki - karmienie było niemożliwe

baba, 2010-05-20


A jak karmić piersią gdy są wkląsłe brodawki???

Paulina, 2010-05-14


Twoja opinia na ten temat :
Podpis

Twoja wyszukiwarka


Treści zamieszczone na stronie są wyrazem prywatnych opini autora i nie mogą zastąpić porady medycznej
Copyright © 2009 dlanoworodka.pl